Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Аналіз судової практики щодо розгляду справ про колабораційну діяльність за 5 місяців 2023 року
На виконання плану роботи Балаклійського районного суду Харківської області на 2 півріччя 2023 року проведено аналіз судової практики щодо розгляду судом справ про колабораційну діяльність за 5 місяців 2023 року.
З 20 лютого 2014 року триває збройна агресія Російської Федерації проти України, яка призвела до численних людських жертв як серед військовослужбовців та правоохоронців, так і серед цивільного населення, окупації Автономної Республіки Крим і частини Донецької та Луганської областей, значних економічних втрат для нашої країни. З 24 лютого 2022 року Російська Федерація також окупувала Запорізьку, Миколаївську, частини Харківської та Херсонської областей. В той же час, ряд громадян України та юридичних осіб сприяли чи продовжують сприяти РФ у здійсненні агресивних дій, розгортанні збройного конфлікту проти України, включаючи підтримку збройних формувань та окупаційних адміністрацій держави-агресора та інші дії, які кваліфікуються як колабораціонізм. Більше того, наразі особи, причетні до здійснення колабораціонізму, продовжують претендувати на високі посади в державі, впливати на формування державної політики чи інформаційного простору України, що є неприпустимим в умовах продовження збройної агресії та ведення бойових дій.
Колабораціонізм як явище підриває національну безпеку України та становить безпосередню загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності, конституційного ладу та іншим національним інтересам України, тому повинен нести за собою відповідальність, встановлену законом. Крім того, постконфліктне врегулювання неможливе без відновлення справедливості та обмеження ряду прав осіб, причетних до колабораціонізму, що можливо вирішити виключно законом.
Враховуючи наведене, з метою встановлення справедливого покарання для осіб, які співпрацюють з державою-агресором, а також обмеження доступу таких осіб до посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, до Кримінального кодексу України була додана стаття 1111. Колабораційна діяльність.
Цим аналізом охоплено період здійснення Балаклійським районним судом Харківської області судочинства з 01.06.2023 до 31.10.2023.
Таблиця 1. Статистична інформація
Частина та стаття КК України |
Надійшло |
Розглянуто |
Залишок |
ч. 1 ст.1111 |
1 |
1 |
0 |
ч. 2 ст.1111 |
6 |
6 |
0 |
ч. 4 ст.1111 |
2 |
0 |
2 |
ч. 5 ст.1111 |
1 |
0 |
1 |
ч. 7 ст.1111 |
1 |
0 |
1 |
Всього |
11 |
7 |
4 |
У таблиці 1 наведено статистичну інформацію щодо справ про колабораційну діяльність за охоплений аналізом період.
Відповідно до ст. 12 КК України діяння, передбачені ч. 1, 2 ст. 1111 КК України віднесено до кримінальних проступків.
Згідно з ч. 2 ст. 381 КПК України суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності.
Прикладом є справа № 610/963/23, за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення - проступку, передбаченого ч. 1 ст. 1111 КК України.
Судом встановлено, що обвинувачений з початку вторгнення зс рф на територію України, перебуваючи на території Ізюмського району Харківської області, яка знаходилася під тимчасовою окупацією до 08.09.2022, публічно заперечував, виправдовував здійснення збройної агресії проти України, підтримував збройну агресію російської федерації проти України та окупацію окремих територій України, підтримував встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, закликав осіб до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, до співпраці з державою агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях.
Зокрема, обвинувачений протягом червня-липня 2022 року, перебуваючи в приміщенні так званої тимчасової громадянської адміністрації м. Балаклія, Харківської області на зборах підприємців міста Балаклія, а також на зборах підприємців в приміщенні будинку культури смт Савинці, Ізюмського району закликав громадян до співпраці з державою агресором, публічно заперечував та виправдовував збройну агресію зс рф проти України, проводив агітацію серед підприємців щодо розвитку підприємницької діяльності за законодавством рф, роздавав підприємцям пропагандистські газети, які мали зміст агітаційного характеру і закликами до підтримки рішень та дій держави – агресора і повалення конституційного ладу України, збирав з підприємців грошові кошти для функціонування так званого союзу підприємців, підтримував з окупаційною адміністрацією дружні відносини, особисто возив підприємців до м. Куп’янськ для оформлення документів для підприємницької діяльності за законодавством рф.
До обвинувального акту з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні додані: письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з ч. 2 ст. 302 КПК України та згоди з розглядом обвинувального акту у спрощеному провадженні; матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.
Суд, вивчивши в порядку спрощеного судового провадження обвинувальний акт за цим провадженням, визнав, що обставини вчинення обвинуваченим кримінального проступку встановлені органом досудового розслідування і не оспорюються учасниками судового засідання та призначив обвинуваченому покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, судах, органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років.
Іншим прикладом є справа № 610/623/23 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1111 КК України.
Судом встановлено, що обвинувачений у червні 2022 року, більш точна дата не встановлена, з особистих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи надати допомогу державі-агресору та її збройним формуванням з метою завдання шкоди Україні, добровільно зайняв не пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій посаду так званого «Специалиста эксплуатации ЖКХ отдела ЖКХ временной гражданской администрации г. Балаклея Изюмского района» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території - в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Працюючи в окупаційній адміністрації держави-агресора до 08 вересня 2022 року обвинувачений фактично виконував обов'язки спеціаліста відділу зв'язку окупаційної адміністрації держави-агресора: налаштовував автоматичну телефонну станцію, ремонтував кабелі зв'язку та телефонні апарати, тобто забезпечував окупантів зв'язком.
До обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні були додані:
1) письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника, щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з ч. 2 ст. 302 КПК України та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
3) матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.
Суд розглянув обвинувальний акт в порядку спрощеного провадження за відсутності учасників і кваліфікував дії обвинуваченого за ч. 2 ст. 1111 КК України, призначивши покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, судах, органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років без конфіскації майна.
Кримінальні провадження за ч. 4, 5, 7 ст. 1111 КК України станом на день виконання аналізу не розглянуті.
Отже, діяння щодо співпраці з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями у військовій, політичній, інформаційній, адміністративній, господарській та трудовій сферах кваліфікуються за ст. 1111 КК України, що передбачає покарання у вигляді обмеження доступу до зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, строком до 15 років та накладення інших відповідних покарань для осіб, які здійснювали таку співпрацю.
В Балаклійському районному суді Харківської області в період, охоплений цим аналізом, розглянуто кримінальні провадження щодо діянь передбачених ч. 1, 2 ст. 1111 КК України. Обвинувальні акти у зазначених провадженнях розглядались в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 302 КПК України. Засудженим призначено покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, судах, органах, що надають публічні послуги на певний строк.